Damar Tıkanıklığı Nedir, Neler Yapılmalıdır?

Damar Tıkanıklığı Nedir, Neler Yapılmalıdır? Damar tıkanıklığı sorununuz varsa ve bu sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız öncelikle yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek başlamak zorundasınız. Bu hastalığın tedavisinde kullanılan bazı şifalı bitkiler vardır.

Damar Tıkanıklığı Nedir, Neler Yapılmalıdır?

Damar Tıkanıklığı Nedir, Neler Yapılmalıdır?

Damar Tıkanıklığı Nedir, Neler Yapılmalıdır?

Damar tıkanıklığının oluşma sebepleri vücudumuzda aşırı yağ birikimin olması ve kolesterol seviyemizin artması bu hastalığın oluşmasını sağlar. Tıkanan damarlarımız sonucunda kan akışımız azalır ve beynimize kalbimize yeteri kadar kan gitmez ve daha kötü sağlıksal problemlerimizin oluşmasına yol açar. Damar tıkanıklığı olan kişiler cerrahi operasyonlarla tedavi olabildiği gibi düzenli beslenerek ve düzenli bir biçimde egzersiz yaparak da bu sorunu azda olsa engelleyebilir. Vücudumuz vitamin ve mineraller yeteri kadar bulunmazsa ya da yediğimiz gıdalardan alamazsak da damar tıkanıklığı sorunu yaşamamızı tetikler. Damar tıkanıklığı sorunu olan kişiler ya By-Pass olur ya da Stent takılarak tedavi olurlar. Fakat bu tedavi yöntemleri oldukça pahalıdır.

Hepimizin severek yediği hamburger, patates kızartması, cips gibi işlenmiş yağlı gıdalar damarlarımızın tıkanmasına neden olur. Bu sorunlarla karşılaşmamak için bu gıdaları olabildiğince az tüketmemiz gerekmektedir. Metabolizma hızımız en yavaş akşam ve gece saatlerinde çalışır. Bu saatlerde bir şey tüketmemiz oldukça faydalı olur. Vücudumuzda bulunan kolesterol seviyemizi düşürmek iççin lifli gıdalar tüketmemiz gerekir. Bu lifli gıdaların bazıları kepekli tahıl, yulaf ezmesi, sebze ve meyvelerdir. İçerisinde omega3 yağ asidi bulunduran bazı balıklar ve keten tohumu kanımızın pıhtılaşmasını engellediği gibi kolesterol oksidasyonu yaşamamızı da önleyebilir. Damar duvarlarımızın iltihaplanmasını azaltmak için içerisinde E vitamini bulunduran gıdalar tüketmek zorundayız. Yani badem, ay çekirdeği, ıspanak ve kara lahana gibi gıdalar tüketmemiz oldukça faydalıdır. İçerisinde doymuş yağ oranı fazla olan gıdaları tüketirken miktarına dikkat etmeliyiz.

Vücudumuzun yağ ihtiyacını karşılamak için balık, ceviz, fındık, kanola yağı gibi gıdaları tüketmemiz gerekmektedir. Damar çeperlerimizde plakalar birikebilir bu durumu azaltmak için içerisinde E ve K vitaminleri olan gıdaları tüketmemiz oldukça faydalı olur. Kısacası damar tıkanıklığı sorunu ile karşılaşmak istemiyorsak kolesterolümüzü düşük tutmamız gerekmektedir.  Günlük yarım saatte olsa egzersiz yaparsanız bu sorun ile karşılaşma olasılığınızı azaltmış olursunuz.

Bir Yanıt Bırakın