Ghrelin Hormonu ( Açlık Hormonu ) Nedir, Nasıl Azaltılır?

Ghrelin Hormonu ( Açlık Hormonu ) Nedir, Nasıl Azaltılır? Açlık hormonu olarak bilinen ghrelin, vücudun birçok yerinden salgılanmakla beraber, vücuda besin alma konusunda hatırlatma yapan bir hormondur. Ayrıca enerji dengesinin düzenlenmesinde de rol oynamaktadır.

Ghrelin Hormonu ( Açlık Hormonu ) Nedir, Nasıl Azaltılır?

Ghrelin Hormonu ( Açlık Hormonu ) Nedir

Ghrelin Hormonu ( Açlık Hormonu ) Nedir, Nasıl Azaltılır

Belirli aralıklarla salgılanan hormon, vücuda yarım saatte bir yeme uyarısı verir. Yemek öncesi yüksek miktarda bulunan hormon, yemek yenildikten sonra düşmeye başlar. Siz de takdir edersiniz ki bir insanda fazla salgılanması durumunda kişide aşırı yeme isteği doğmaktadır. Bu nedenle alınan kilolar ve hiç tok hissetmeme hissi de cabası. Peki ghrelin hormonunu azaltmanın yolu var mıdır?

Açlık Hormonu (Ghrelin) Nasıl Azaltılır?

Bu hormonun azaltılması için en riskli yöntem, mide küçültme ameliyatıdır. Bu ameliyat, hem midenin küçülmesine hem de vücutta açlık hormonu üreten dokunun mideden alınmasına yarar. Bu sayede vücuda gelen yeme isteği sinyali en aza inmiş olur ve kişinin daha az yemesi sağlanmış olur. Eğer cerrahi bir müdahale olmadan risksiz yöntemler denemek istiyorsanız yazımızın devamında o yöntemler de mevcuttur.

Öncelikle uymanız gereken kurallardan biri düzenli uykudur. Özellikle gece uykusuyla vücudun iyi dinlenmiş olması açlık hormonunu azaltmaktadır. Bakliyat türü yiyeceklerin tüketilmesi de uzun süre tokluk hissi verdiği için sizin için iyi bir tercih olacaktır. Örneğin, barbunya ghrelin hormonunu azaltmaktadır. Karbonhidratlı besinler de uzun süre tokluk hissi verir. Çok aşırıya kaçmamak şartıyla bu tür besinleri tüketmenizde de fayda vardır. Bunun aksine yağlı yiyecekler yemeğin tadını arttıracağı için bu tür yemekleri mümkün olduğunca tüketmemek gerekir.

Bol su tüketimi de tokluk hissi vermektedir. Kilonuza oranla tüketmeniz gereken su miktarını belirleyerek, günde en az 2 litre olması gerekiyor, günlük su ihtiyacınızı gidermeniz gerekmektedir. Beyne açlık hissinin gitmemesi için susuz kalmamaya özen gösterilmelidir. Açlık hormonunu besinler yoluyla azaltmayı planlayan kişiler için beslenme düzenlerine protein ağırlıklı ve posalı gıdaları da eklemeleri önerilir. Ayrıca hızla kilo verdiren şok diyetlerden de uzak durulması gerekmektedir. Çünkü uzun süre aç kalan vücut, yüksek açlık hissiyle gelen çok yemek yeme krizleriyle son bulabilir.

Bir Yanıt Bırakın